Jak wykonać instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym?
Data wpisu: 19 październik 2022r. • Autor wpisu: administrator
Instalacja elektroniczna w domu jednorodzinnym dostarcza energię do wszystkich urządzeń oraz punktów oświetlenia, które mają być zasilane prądem bezpośrednio z sieci. Prawidłowe wykonywanie sieci elektrycznej w domu ma duży wpływ na funkcjonalność całego budynku, bezpieczeństwo, jak również komfort i wygodę przyszłych domowników. Kompleksowe wykonanie sieci elektrycznej w domu można podzielić na cztery kroki, o których traktuje niniejszy artykuł.
Krok 1: Projekt instalacji elektrycznej
Jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu niezbędny jest projekt instalacji elektrycznej. Na początek inwestor powinien złożyć wniosek do lokalnego zakładu energetyki o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci energetycznej. W takim wniosku należy określić potrzebną moc przyłączeniową. Moc należy dostosować do projektu domu, w tym do charakterystyki energetycznej. Po otrzymaniu warunków technicznych można zlecić wykonanie projektu. Odpowiada za to elektryk posiadający stosowne uprawnienia budowlane oraz uprawnienia do projektowania sieci elektrycznych. Warto pamiętać o tym, że kompletny projekt będzie niezbędny na etapie wnioskowania o wydanie pozwolenia na budowę domu.
Krok 2: Montaż sieci elektrycznej
Pierwsze prace są wykonywane jeszcze na etapie robót ziemnych i budowy fundamentów, kiedy to należy pozostawić odsłonione elementy przyłączy, które następnie pozwolą poprowadzić sieć w domu po uzyskaniu stanu surowego zamkniętego. Na tym etapie rozprowadza się kable oraz zaznacza miejsca, w których dostępne będą gniazdka, puszki, włączniki, a także punkty oświetlenia. To najbardziej czasochłonny proces, w którym bardzo istotna jest precyzja oraz trzymanie się projektu. Następnie, kable oraz inne elementy sieci zostaną ukryte w ścianie lub w podłodze, a odkryte pozostaną jedynie punkty, w których następnie montowane będą gniazdka, włączniki oraz inne elementy elektroniki. Warto pamiętać, że instalacja elektryczna współpracuje z wieloma innymi instalacjami w naszym domu, a popularnymi przykładami są: instalacja grzewcza, domofon, instalacja alarmowa czy też monitoring. Zadaniem elektryka jest przemyślane poprowadzenie poszczególnych elementów, tak, aby cała sieć działała w sposób bezpieczny, niezawodny i funkcjonalny.
Krok 3: Montaż elementów elektroniki
Na etapie wykańczania domu miejsce ma montaż elementów elektronicznych. Na tym etapie montuje się gniazdka, włączniki, elementy oświetlenia. Tutaj istotna jest ścisła współpraca inwestora z elektrykiem. Sam elektryk jest odpowiedzialny za fachowe wykonanie poszczególnych prac, ale to inwestor musi podjąć decyzje związane z wyborem poszczególnych elementów, które będą miały wpływ na estetykę wnętrza, jak również funkcjonalność. Prace są realizowane przez elektryka posiadającego stosowne uprawnienia do montażu sieci elektrycznych. Na etapie wykańczania domu bardzo często wprowadza się również nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mają zwiększyć bezpieczeństwo i funkcjonalność domu. Możemy to wymienić chociażby system alarmowy czy rozwiązania w koncepcji inteligentnego domu.
Krok 4: Przegląd i odbiór sieci elektrycznej
Po zakończeniu wszystkich prac związanych z realizacją projektu budowlanego trzeba złożyć zgłoszenie o zakończeniu budowy. Wraz ze zgłoszeniem składa się dokumenty, które w dużej mierze stwierdzają gotowość domu do zamieszkania. Jednym z wymaganych dokumentów jest protokół odbioru sieci elektrycznej. Takiego odbioru może dokonać elektryk posiadający stosowne uprawnienia w zakresie przeglądu instalacji elektrycznych. Elektryk sprawdzi, czy sieć działa w sposób prawidłowy oraz czy nie naraża domu oraz jego domowników na ewentualne zagrożenia. Jeśli fachowiec stwierdzi, że wszystko jest w porządku, wydany zostanie protokół odbioru potrzebny do formalnego zakończenia budowy. Jeśli dom jednorodzinny będzie wyposażony w część przeznaczoną do prowadzenia działalności gospodarczej, taki protokół jest niezbędny przy składaniu wniosku o pozwolenie na użytkowanie.