Kto projektuje instalacje elektryczne?

Data wpisu: 16 październik 2022r. • Autor wpisu: administrator

Instalacja elektryczna to złożony układ przewodów, złączy, gniazdek, punktów oświetlenia oraz innych miejsc, dostarczających zasilanie potrzebne do prawidłowej pracy urządzeń elektrycznych w domu. Zdecydowana większość elementów jest schowana w ścianach i podłogach, a my widzimy jedynie końcowe efekty w postaci gniazdek i włączników światła. Aby instalacja elektryczna działała w sposób poprawny i bezpieczny dla użytkowników, musi zostać wykonana na podstawie rzetelnego projektu. Kto może stworzyć projekt instalacji elektrycznej, a kto zajmuje się jego realizacją?


Kto projektuje instalacje elektryczne?


Czy projekt instalacji elektrycznej jest konieczny?


Jak najbardziej, projekt instalacji elektrycznej jest wymagany chociażby na etapie składania wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Taka instalacja powinna być wykonana zgodnie z warunkami technicznymi wykonania przyłączy do sieci energetycznej wydanymi przez lokalny zakład energetyki. Projekt jest wskazany także przy modernizacji instalacji elektrycznej starszego typu. Taką modernizację przeprowadza się często w starych budynkach, gdzie pierwotnie zastosowano sieć dwufazową. Tymczasem, standardem w nowych budynkach jest obecnie sieć trójfazowa, która może bezpiecznie obsługiwać większą liczbę urządzeń elektrycznych o dużej mocy. Projekty instalacji elektrycznej pozwalają zatem stworzyć sieć, która będzie dostosowana do specyfiki i zastosowania obiektu, ale również do potrzeb przyszłych użytkowników.Komu można zlecić wykonanie projektu instalacji elektrycznej?


Projekt sieci elektrycznej to złożone opracowanie, w skład których wchodzi część opisowa oraz rysunkowa. Projekt informuje o tym, w jaki sposób budynek zostanie podłączony do sieci, jak przebiegać będą poszczególne przewody, a także gdzie znajdą się gniazdka, punkty oświetlenia czy włączniki. Zadanie wykonania projektu należy zlecić elektrykowi dysponującemu uprawnieniami budowlanych w branży instalacyjnej w zakresie sieci oraz instalacji elektrycznych. Jak już mówiliśmy, w przypadku wznoszenia nowych budynków należy wcześniej zatroszczyć się o warunki techniczne przyłączenia do sieci energetycznej, które wydaje lokalny zakład energetyczny. Na podstawie tego dokumentu elektryk będzie w stanie prawidłowo zaplanować układ sieci elektrycznej w budynku. Autor projektu pomaga także złożyć wniosek o wydanie takich warunków. We wniosku należy bowiem uwzględnić moc przyłączeniową, która będzie potrzebna do prawidłowej eksploatacji budynku.Jakie korzyści może zapewnić dobry projekt instalacji elektrycznej?


Instalacja elektryczna rozprowadza w budynku energię potrzebna do zasilenia wszystkich urządzeń, które wymagają do pracy energii elektrycznej. Taka instalacja powinna być dostosowana do liczby i mocy urządzeń, a także specyficznych warunków eksploatacji budynku. Starannie wykonany projekt instalacji elektrycznej gwarantuje, że przyszła sieć będzie bezpieczna, niezawodna i dostosowana do potrzeb użytkowników. Przemyślany projekt jest także niezwykle istotny w tworzeniu złożonych instalacji powiązanych z instalacją elektryczną, a zatem: instalacji alarmowej, monitoringu, sieci komputerowej czy domofonowej. Reasumując, dobrze wykonany projekt ma ogromny wpływ na funkcjonalność, bezpieczeństwo, jak również komfort przyszłych użytkowników budynku.Kto następnie realizuje projekt instalacji elektrycznej?


Projekty instalacji elektrycznej są sporządzane przez inżynierów, którzy dysponują stosownymi uprawnieniami do projektowania sieci elektrycznych, a także uprawnieniami budowlanymi. Taka osoba może być również odpowiedzialna za wykonanie i montaż instalacji, ale dużo częściej korzysta się z usług innego elektryka, który zamiast w pracach projektowych specjalizuje się w wykonywaniu takich sieci. Elektryk bazuje na przedłożonym projekcie i wykonuje wszystkie prace montażowe zgodnie z wytycznymi autora. Taki fachowiec również musi posiadać stosowne uprawnienia do pracy z różnymi rodzajami instalacji, sieci i urządzeń. Jako ciekawostkę możemy także dodać, że jeszcze innych uprawnień wymaga się za fachowca, który będzie odpowiedzialny za przegląd i odbiór sieci elektrycznej.
Dostawcy rozwiązań dla branży elektrycznej